Vzpomínka na Ing. Oldřicha Kotíka

/ 18.09.2022 /

8. července, právě před sto lety, se narodil otec zakladatel naší ždánické hvězdárny, Ing. Oldřich Kotík. Musel to být úžasný člověk. Když se člověk podívá, co se mu podařilo vybudovat v jednom malém městečku na jižní Moravě, nechce se ani věřit. Dvě na svou dobu perfektně vybavené pozorovatelny, prostorný přednáškový sál, vinárna, sauna a ubytovna pro asi čtyřicet návštěvníků, to je místo pro pozorování, přednášky, pořádání expedic a mnoha dalších akcí. Dokonce se zde v polovině 70. let vystavěla i kopule planetária… Je to celé skoro jako zázrak. Oldřich Kotík musel být neskutečně činorodý a organizačně neuvěřitelně schopný člověk. Z každé cihly je vidět nadšení lidí, kteří tuto hvězdárnu postavili. Ale bez lidí, kteří sem potom do Ždánic na hvězdárnu jezdili, pozorovali, organizovali, pomáhali a trávili svůj čas by toho všeho byla jen půlka.

Právě tito lidé, kteří si pamatují bývalou slávu hvězdárny ve Ždánicích a kteří ji pomáhali tvořit tím, že ji před desítkami let navštěvovali, anebo kteří ji dokonce kdysi pomáhali stavět přijali naše pozvání, aby si společně připomenuli nedožité kulatiny Oldřicha Kotíka a zavzpomínali na něj i na časy, kdy jsme se s ním mohli na ždánické hvězdárně potkat. Úvodní slovo si vzal pan starosta MUDr. Vladimír Okáč, který ocenil nezastupitelný význam zakladatele hvězdárny Oldřicha Kotíka a popsal také nedávnou pohnutou historii a dobu, kdy se tuto naši hvězdárnu podařilo zachránit a získat do majetku města Ždánic. Dále vystoupil syn zakladatele hvězdárny, RNDr. Vladimír Kotík, který představil svého otce v osobních vzpomínkách a ukázal nám mimo jiné i několik zajímavých rodinných fotografií. Všichni jsme se následně vypravili na prohlídku celé hvězdárny od vinárny až po kopule a ukázali jsme si i některá místa a zákoutí, kam se návštěvníci běžně nevodí. Zlatým hřebem vzpomínkového setkání bylo představení nového hlavního dalekohledu hvězdárny ve Ždánicích, v západní kopuli. Všem lidem, kteří si udělali 10. září 2022 čas a přijali pozvání na toto vzpomínkové setkání ze srdce děkujeme. Byly to neobyčejně zajímavé, neopakovatelné a příjemně prožité chvíle. Tito lidé patří k těm, bez kterých by naše hvězdárna nebyla tím, čím je. Vděčíme jim také za to, že hvězdárna ve Ždánicích může v současnosti navazovat na dobrou tradici a že ji i dnes mají místní lidé rádi a fandí jí.

 

Přivítání účastníků setkání a představení současných aktivit hvězdárny. Účast byla hojná, do Ždánic se sjeli účastníci od Třebíče až po Slovensko. (foto Petr Hykš)

 

Slova se ujal pan starosta Ždánic, MUDr. Vladimír Okáč. (foto Miloš Obert)

 

RNDr. Vladimír Kotík, nám potom představil svého otce, zakladatele hvězdárny Ing. Oldřicha Kotíka nejen jako hvězdáře, ale i jako tátu a člověka. (foto Petr Hykš)

 

Diskuse v kuloárech. (foto Vladimír Kotík)

 

Diskuse v kuloárech. (foto Miloš Obert)

 

Prohlídka hvězdárny započala v bývalé vinárně, ve které dnes bydlí dobrý duch hvězdárny a symbol loňského příměstského tábora - sluníčkový skřítek Solařík. (foto Petr Hykš)

 

Slavnostní oficiální představení nového hlavního dalekohledu ždánické hvězdárny. Hvězdářské dalekohledy musí obecně snést trošku vlhkosti, vždyť když je v noci jasno, může z nich nad ránem kapat i rosa. Dnes po něm teklo šampaňské. (foto Vladimír Kotík)

 

Špunt byl vystřelen z kopule, dalekohled předán do užívání veřejnosti, zbývá si štrngnout a připít na jasné noci plné hvězd… (foto Petr Hykš)

Na zdar nového dalekohledu si připil též prof. Rikard von Unge, PhD., vedoucí Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. (foto Vladimír Kotík)

 

První objekt, na který se dalekohled zaměřil, bylo podvečerní Slunce. (foto Petr Hykš)

 

Nový hlavní dalekohled ždánické hvězdárny – seznamte se prosím: Ritchey-Chrétien 406/3250, astrograf Newton 250/1000, apochromat 120/900, projekční refraktor 100/1200, sluneční chromosférický dalekohled Lunt 60/600, pointační dalekohled a hledáčky, to vše na masivní paralaktické montáži 10M GM-4000 QCI. (foto Vladimír Kotík)

 

Slunce zapadlo za obzor a nad krajinou „Moravského Toskánska“ se rozhostil krásný a klidný večer. (foto Petr Hykš)

 

První světlo je vždycky pro dalekohled veliký svátek. Tento snímek vznikl již v noci z 26. na 27. srpna během kolimace zrcadel dalekohledu RC 406/3250, se kterou nám velmi pomohli kolegové z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity z Brna. A že se jim kolimace povedla můžete posoudit na vlastní oči třeba na příštím večerním pozorování. (foto Petr Hykš)

 

Kvalitu obrazu jsme otestovali také pomocí chlazené astronomické CMOS kamery. Pořídili jsme několik snímků planetárních mlhovin a jak je vidět, hvězdy jsou všechny pěkně kulaté a nevykazují již tzv. komu. Pro potřeby astro-fotografie budeme zrcadla ještě trošku dolaďovat, ale kvalita obrazu je již nyní velmi blízká té nejlepší možné, jaké lze v této sestavě dosáhnout. Je třeba dodat, že se jedná o první surové snímky (single shoty), které nebyly dále upravovány. Ty opravdové astrofotky nás teprve čekají... (foto Michal Pazderka)


« zpět