Výstava „POZVALI NÁS VŠECHNY DO VESMÍRU“

/ 16.04.2022 /

U příležitosti přednášky Ing. Tomáše Přibyla „Letenku do vesmíru, prosím?“, která na ždánické hvězdárně proběhla 7. dubna 2022, byla v přednáškovém sále zpřístupněna výstava „POZVALI NÁS VŠECHNY DO VESMÍRU“. Výstava bude na hvězdárně dostupná do 30. června 2022. Jedná se o největší sbírku podpisů astronautů, kosmonautů a taikonautů v naší republice a jednu z největších na světě. Majitel sbírky Ing. Tomáš Přibyl říká, že sbírání podpisů je nekončící příběh. Skoro vždy vám chybí několik podpisů od lidí, kteří se do vesmíru dostali v nedávné době. A když je získáte, už mezi tím letěli do vesmíru další… Navíc, sbírání zřejmě skončí ve chvíli, až se začne ve větší míře uplatňovat kosmická turistika. Už nyní klepe na dveře a potom už sbírání jednoduše nebude možné, ani kdybyste chtěli. Nicméně Tomáš Přibyl je šťastný, že se mu podařilo shromáždit podpisy od kompletně všech lidí, kteří se podívali do vesmíru během prvních 60 let kosmonautiky.

Ing. Tomáš Přibyl uvádí svou velice zajímavou výstavu.

Získat podpis Jurije Gagarina, nebo Valentiny Těreškovové prý není až tak veliký problém. Například Valentina Těreškovová navštívila bývalé Československo mnohokrát a tak má Tomáš Přibyl jejích podpisů snad několik tuctů. „Občas se vám třeba stane, že jdete po Praze a najednou uvidíte v antikvariátu obrázek s jejím podpisem. No nenechte ho tam!“

U jiných podpisů je však situace komplikovaná. Získat podpisy od asi padesátky lidí, kteří se podívali do kosmu, je skutečně problém. To si potom vymýšlíte různé finty a kolikrát je získání podpisu skutečně čistě otázka štěstí. Jak například chcete získat podpisy od všech čínských taikonatů?

Podpis Vladimíra Remka s věnováním dětem Tomáše Přibyla – Markovi a Michalovi.

Podpisy astronautů s českými kořeny, nebo se vztahem k Česku. James Lovell (maminka z Lukavice u Plzně) - Gemini 7, Gemini 12, Apollo 8 a Apollo 13; Eugene Cernan (dědeček a babička z Vysoké nad Kysucou a z jižních Čech) – Gemini 9, Apollo 10 a Apollo 17; John Blaha (dědeček z Herálce u Humpolce) – pět letů na raketoplánu, pobyt na stanici Mir; Andrew Feustel (manželka Indira má maminku ze Znojma) – dva lety na raketoplánu a na Sojuzu, pobyt na ISS, vzal sebou do vesmíru Nerudovy Písně kosmické a pohádkového Krtečka.

Do kosmu se od 12. dubna 1961 do 31. srpna 2021 dostalo celkem 567 mužů a žen. Jejich počet zřejmě v následujících letech díky kosmické turistice velmi rychle poroste.

Součástí výstavy je kromě dvou velkoplošných bannerů rovněž 12 informačních panelů.

 


« zpět