Vánoční dílnička

/ 19.12.2023 /

Sklo a astronomie mají velmi mnoho společného. Nejen že čočky a zrcadla astronomických dalekohledů, pomocí kterých můžeme nahlížet do hlubin vesmíru, jsou vyrobeny ze skla, ale třpytivá krása tohoto ušlechtilého materiálu si nezadá ani s krásou samotné noční oblohy poseté hvězdami. Vždyť dříve se lidé dokonce domnívali, že celé hvězdné nebe je tvořeno sférou z křišťálu. Ve skle můžeme najít chemii stejně složitou jako fyziku v astronomii, ale ta krása, kterou sklo a vesmír přináší, je přístupná pro každého, stačí se jen na chvíli zastavit a dívat. A tak vlastně umělci a hvězdáři mají také mnoho společného. Jsme velice rádi, že sklářka a především naše kamarádka Alice Dostálová přijala naše pozvání a zavítala opět k nám, na naši ždánickou hvězdárnu. Poprvé se s ní mohli návštěvníci naší hvězdárny setkat již před dvěma roky, když k nám přivezla i svůj sklářský kahan a zájemci si pak mohli zkusit vyrobit nějakou věcičku tavením skleněných tyčinek. Letos si Alice Dostálová připravila tvoření hvězdiček z drátků a skleněných korálků, kterým propůjčuje lesk i stříbro. Mimochodem, tvorba těchto tradičních vánočních ozdob je zapsána i na seznamu nehmotného kulturního dědictví Unesco. Další malí umělci si zase mohli, podle své fantazie, speciálními barvami a třpytkami vyzdobit svoji vlastní skleněnou baňku. A protože malí i velcí výtvarníci byli nadmíru šikovní, nenašel se snad nikdo, komu by se dílo nepovedlo. Třetí adventní neděle byla tedy od 14:00 hodin do 16:00 hodin na ždánické hvězdárně ve znamení skla, jehož lesk a třpyt hvězd se dotýká.

 

Představení skla jako úžasného materiálu a teoretický úvod k tvorbě hvězdiček i malování vánočních baněk.

 

Při malování skleněných vánočních baněk se dokonce uplatnila i dělba práce. Malí výtvarníci měli nápady tvořili a velcí jim pomáhali.

 

Když při vytváření skleněných hvězdiček potřebujete zakroutit drát, otočte ho jen třikrát...

 

Tvoření jest v plném proudu.

 

Hotovo!

 

Svícínky, andílci, ptáčci a různá skleněná zvířátka, figurky s laskavými obličejíčky, vánoční ozdůbky… K dispozici byly též různé skleněné výrobky, které Alice Dostálová nabízí také ve své Galerii Skleněnka v Březině u Tišnova. Kdybyste si někdy o víkendu mezi květnem a zářím chtěli udělat výlet na Tišnovsko, určitě se v Březině u Alice v galerii zastavte. Je to tam všude moc krásné a stojí to za to.

(viz https://cs-cz.facebook.com/Sklenenka)

 

Velice tímto umělecké sklářce Alici Dostálové i jejímu manželovi Jiřímu děkujeme, že přijali naše pozvání. Bez jejich nadšení, kamarádství a velice vstřícného přístupu by tato neobyčejně zajímavá a krásná akce na ždánické hvězdárně nemohla proběhnout.

Umělecká sklářka a výtvarnice Alice Dostálová je žena, která má srdce na dlani a propaguje dobrou tradici českého sklářství.


« zpět