V souhvězdí Cassiopeia vzplanula relativně jasná nova

/ 23.03.2021 /

Novy jsou proměnné hvězdy, které náhle vzplanou a dramaticky zvýší svoji jasnost. Bývají součástí dvojhvězdy, kde jednu složku tvoří bílý trpaslík a druhou obří hvězda. Materiál se postupně přelévá z řídkého hvězdného obra na malého, ale velmi kompaktního bílého trpaslíka, kde se usazuje na povrchu a jednou za čas vzplane v oslnivé explozi. V tu chvíli vzroste jas celé soustavy zhruba o pět řádů.

Novu Cas 2021 = V1405 Cas objevil 18. března 2021 japonský pozorovatel Yuji Nakamura jako objekt s jasností 9,6 mag. Nyní se jasnost této novy pohybuje kolem 7,8 mag. Před současným velkým zjasněním nebyla tato hvězda vizuálně prakticky vůbec pozorovatelná. Jako proměnnou hvězdu ji ještě před vzplanutím identifikoval pomocí astronomické CCD kamery český pozorovatel Zbyněk Henzl, který ji také zapsal do českého katalogu proměnných hvězd jako CzeV3217. Je tedy možné říci, že se jedná o novu s „českými kořeny“.
Novu Cas 2021 se podařilo pozorovat také z naší ždánické hvězdárny. Zajímavá je navíc skutečnost, že shodou okolností byla od nás Cassiopeia vyfotografována i tři dny před objevem této novy. Takže máme k dispozici obrázky těsně před i po vzplanutí této "nové hvězdy".
Především pro naše kroužkaře natáčíme v této nelehké koronavirové době tzv. „Střípky ze ždánické hvězdárny“

(viz https://www.hvezdarnazdanice.cz/novinky-a-clanky/stripky-ze-zdanicke-hvezdarny.html).

Spousta astronomických fotografií použitých v těchto videích je autorských a byly pořízeny buď přímo na naší hvězdárně, nebo v jejím okolí. Nejaktivnějším přispěvatelem je náš spolupracovník Petr Hykš, kterému za to patří obrovský dík. K poslednímu „Střípku“, který byl věnovaný otázce - kam až ve vesmíru dohlédneme, vyfotografoval mimo jiné od kapličky pod Dubovým vrchem celooblohové panorama, na kterém je samozřejmě zachycena i Cassiopeia. Focení proběhlo 15. března večer. Když se zvětší příslušná část nebe, tak i když obraz již není moc kvalitní, přesto je na něm jasně patrné, že nova na svém místě ještě nebyla.


Celooblohové panorama sestavené jako mozaika fotografií, pořízených tři dny před objevem novy. Nejsvětlejší část obzoru vpravo je Brno, vzdálené přes Ždánický les asi 30 km.


Výřez malé oblasti z celooblohového panoramatu. Na místě budoucí novy bylo 15. března 2021 zatím ještě prázdné místo.


Nova Cas 2021 na fotografii Petra Hykše pořízené na polozatažené obloze, večer 22. března 2021, z kopule ždánické hvězdárny, pomocí dalekohledu Newton 150/750.

Fotografie Petra Hykše bez popisků sloužící k vyhledání novy.

Vyhledávací mapka (zdroj Stallarium).

Nad severozápadním obzorem nejprve vyhledejte očima souhvězdí Cassiopeia, jedná se o charakteristickou pětici hvězd, na naší mapce jsou vyznačené spojnicemi. Spodní dvojici hvězd protáhněte doprava do jednou takové vzdálenosti, do místa vyznačeného červeným kolečkem. Pokud se sem podíváte triedrem, nebo astronomickým dalekohledem a podaří se vám vyhledat otevřenou hvězdokupu M52, máte už napůl vyhráno. Tato otevřená hvězdokupa, která se bude jevit jako flíček, nebo skupinka hvězd, se stane výchozím bodem pro vyhledání novy. K identifikaci novy můžete využít výše uvedenou astrofotografii Petra Hykše. Výhodou je samozřejmě dalekohled upevněný na stativu.


Přejeme Vám jasné nebe a mnoho zdaru při hledání této zajímavé hvězdičky!


« zpět