Úlovky členů ždánických hvězdářských kroužků

/ 03.02.2024 /

Hvězdářské kroužky probíhají na ždánické hvězdárně pod hlavičkou DDM Ždánice a zájemci o astronomii se zde učí odhalovat tajemství vesmíru a objevovat jeho krásu. A když se někdy povede pořídit některým kroužkařům nějakou zajímavou momentku, bývá to odměna nejen pro ně, ale také pro vedoucí kroužku a rádi bychom se podělili i s vámi.

 

Hvězdářský kroužek pro nejmenší děti se jmenuje „Hvězdičky“. Navštěvují jej děti především prvního stupně ZŠ a probíráme zde postupně celou Sluneční soustavu. Na jedné lednové schůzce dostaly děti výjimečně také domácí úkol - namalovat Měsíc tak jak je vidět volnýma očima. Na příští schůzce se pak sešla tři pozorování od Adélky Marcolové, Mirečky Večeřové a Zuzanky Janečkové. Pro porovnání je pod každou kresbou uvedena také reálná podoba Měsíce na obloze v době vytvoření kresby. Někdo vidí očima v obrysu měsíčních moří lidský obličej, jiný zase králíka, ale je zřejmé, že oči dětí dokáží víc. Na měsíčním disku mohou rozeznat dokonce více podrobností, než například ukazuje historicky první kresba Měsíce pozorovaného dalekohledem ze dne 26. července 1609, jejímž autorem byl Thomas Harriot (viz https://www.nationalgeographic.co.uk/space/2019/07/london-july-26-1609-mankinds-first-giant-leap-towards-moon).

 

Všichni kroužkaři se na ždánické hvězdárně pravidelně věnují také pořizování solarografů pomocí jednoduchých dírkových komor vyrobených z hliníkových plechovek vybavených fotopapírem. Doba po zimním slunovratu je optimální k prohlédnutí plechovek, které zde zanechali účastníci předchozích kroužků na začátku letních prázdnin a nalíčit nové, jejichž výsledky zjistíme zase na konci školního roku. Od slunovratu do slunovratu chodí Slunce po nebi v různých výškách a pokud je jasno, zanechává každý den na fotopapíru jednu stopu. Výsledek se potom podobá letokruhům v kmenech stromů a jednotlivé čáry ukazují například i na chod oblačnosti. Je například také zajímavé, že na černobílém fotopapíru zanechává Slunce barevné stopy. Asi nejkrásnější solarograf se letos v zimě povedlo ulovit členům hvězdářského kroužku „Sirius“.

 

Nově se letos na ždánické hvězdárně rozběhly dva kroužky „Astronomie a astrofotografie“. Jeden pro gymnazisty a druhý i pro zájemce z řad široké veřejnosti. Jedním z nejnadanějších kroužkařů je Martin Kořínek, který jednak vytváří každý týden pěkná a zajímavá astrovidea na YouTube (viz kanál https://www.youtube.com/@fsl148 ) a který také všechny udivuje tím, co vše lze dnes na obloze vyfotografovat moderním mobilem. Objektivy mobilů mívají malé průměry, přesto jsou některé obrazy pořízené touto technikou naprosto neuvěřitelné. Výše uvedená astrofotka zapadající Andromedy byla pořízena aplikací DeepSkyCamera ze zafixovaného mobilu Samsung Galaxy S23 Ultra, ze 141 snímků s expozicí 30 sekund, ISO 500. Zachytit se povedlo kromě galaxie M31 také galaxii v Trojúhelníku, hvězdokupu Plejády i s modrými mlhovinami kolem nejjasnějších hvězd, dvojitou hvězdokupu χ a h Persei… Jasný objekt v levé části obrazu je Jupiter. Když zkusil Martin Kořínek trochu potahat křivky, objevily se k jeho úžasu i mlhoviny „Srdce“ a „Duše“ (zakroužkované v pravém horním rohu druhé fotografie). Když tohle dokáže zachytit mobil, který si můžete běžně koupit v obchodě, nelze se divit, že se velká věda dá v současnosti dělat například i pomocí cubesatů. Ale o tom zase třeba někdy příště...

 

Děkujeme všem více než padesáti kroužkařům za jejich přízeň a věříme, že je budou potulky vesmírem bavit dlouho a dlouho a dlouho…


« zpět