RAKETOVÁ VÝZVA – next

/ 05.09.2020 /

Začal nový školní rok. Aby se našim malým „astronomům“ lépe vykračovalo za vzděláním, připravili jsme si pro ně ve čtvrtek 3. září 2020 na hvězdárně ve Ždánicích „Kosmický den“. Jednalo se o dvě akce ve znamení kosmonautiky. Nejprve v 15:00 hodin proběhla přímo pro malé hvězdoplavce tzv. „RAKETOVÁ VÝZVA – next“ výroba a vypouštění vodních raket s dostupem cca 100 metrů a po ní následovala v 19:00 hodin pro větší návštěvníky přednáška našeho předního publicisty v oblasti kosmonautiky Ing. Tomáše Přibyla o nenaplněných plánech a vizích projektu Apollo.

Akce s názvem „RAKETOVÁ VÝZVA“ proběhla na naší hvězdárně poprvé již v loňském roce a slavila veliký úspěch. I letos si pod vedením zkušených raketových konstruktérů Mgr. Petra Hrůzy, Ing. Pavla Valenty a Martina Blahy, který zdatně nahradil Aleše Dostála, malí i velcí příznivci kosmonautiky sestrojili svoji vlastní vodní raketu, využívající jako hnací látku směs vodíku a kyslíku, což konec konců využíval i král mezi raketami - Saturn V :-). Tuto raketu si následně každý stavitel odpálil z improvizovaného kosmodromu nedaleko hvězdárny. Účast byla zdarma, vstupenkou byla prázná dvoulitrová láhev od Kofoly. Počasí nám letos vyšlo na jedničku a tak výrobní linka raketových nosičů byla umístěna na volném prostranství před hvězdárnou.

Technologie lidstva jde mílovými kroky vpřed a tak se letos zlepšila i technologie výroby našich raket. Kromě kuželových vrchlíků byly připraveny také speciální úchyty stabilizátorů vytisknuté na 3D tiskárně. Výsledkem byla kromě podstatně stabilnější trajektorie letu zejména lepší spolehlivost našich raket a tak někteří stavitelé si svoji raketu bez ztráty kytičky dokázali vypustit i třikrát. Celkem bylo letos vyrobeno 22 vodních raket. Nicméně kosmické lety jsou samozřejmě i v současnosti na hranici našich technologických možností a občas se rutina změní v drama. Jeden start skončil nezdarem, protože při závěrečném tlakování palivové nádrže došlo k jejímu protržení. Nejvíce ambiciózní byl projekt, kdy byl k raketovému nosiči připevněn model automobilu. A tak jsme letos překonali Elona Muska, který na svém Falconu vynesl pouze osobní automobil Tesla, zatímco našemu Kubovi se povedlo pomocí rakety Uran vynést celou oranžovou dodávku.

(úspěšný start rakety zachytil pan Lubomír Dejmek)

Letošní „RAKETOVÁ VÝZVA – next“ se na výsost vydařila a k nemalé radosti všech malých účastníků jejich všechny rakety přistály zpět na Zemi. Pokud vše půjde podle plánu, hodláme napřesrok ve spolupráci s našimi raketovými odborníky vypustit raketu s podstatně větším dostupem, vybavenou padákem. To však znamená zcela změnit konstrukci rakety, typ paliva i místo odpalu a to pro nás bude skutečná raketová výzva příští generace.

Raketoví odborníci (zleva)  Mgr. Petr Hrůza, Martin Blaha a Ing. Pavel Valenta. Velice jim děkujeme.

Raketová výrobní linka v provozu.

Výrobní proces ukončen.

Kubova raketa Uran, nosič automobilu.

Přehlídka malých rakeťáků a jejich raket.

VIP stanoviště se nacházelo v bezpečné vzdálenosti od odpaliště raket.

Odpalovací zařízení našeho kosmodromu.

Následek exploze přetlakované rakety.

Tři, dva, jedna, úspěšný start!!!

Cíl – kosmos...

Krátké video, které skvěle vystihuje krásnou a tvořivou atmosféru našich malých i větších raketových nadšenců, ověnčenou povětšinou jejich úspěšnými, ale občas i neúspěšnými starty raket vytvořila Katka Müllerová. Můžete si je promítnout zde: https://www.facebook.com/hvezdarna.zdanice/videos/239216460818163.


« zpět