Poklady z hlubin vesmíru

/ 04.11.2023 /

Celý náš příběh začal asi před 70 000 lety. Tehdy se kolem vnější části Oortova oblaku, nacházejícího se na samé periferii gravitačního vlivu našeho Slunce, prohnala tzv. Scholzova hvězda. Dnes lze tuto hvězdu najít v souhvězdí Jednorožce asi 20 světelných roků daleko. Jedná se o docela nepatrnou hvězdičku, ale možná právě ona byla příčinou, že se malá ledová tělesa Oortova oblaku dala do pohybu. Některá zcela opustila gravitační náruč Slunce, ale jiná si to zamířila přímo do středu Sluneční soustavy. V blízkosti Slunce potom kolem sebe vytvořila oblak prachu a zářícího plynu, který nazýváme kometa. A právě jedna taková kometa byla objevena na jedné observatoři na Taiwanu v roce 2007 a dostala označení Lulin C/ 2007 N3. V roce 2009 pak vykouzlila tato kometa na obloze nádhernou podívanou. Byla na hranici viditelnosti očima, rychle se pohybovala mezi hvězdami, vytvořila chvost i protichvost a měla zajímavou nazelenalou barvu. A právě toto byla chvíle, kdy se zde na Zemi zrodil jeden astrofotograf. Jmenuje se Evžen Brunner a dnes patří k nejlepším astrofotografům v naší republice. I když sám sebe označuje jako „mladého astronoma“, který se astrofotografií zabývá jen několik let, výsledky jeho práce jsou obdivuhodné a jeho obrazy mají vpravdě umělecký rozměr. Ve své astronomicko-cestovatelské přednášce nás Evžen Brunner pozval do svého světa mlhovin a galaxií, opravdových klenotů hvězdného nebe. Seznámil nás s teorií, proč a jak vesmírné objekty svítí a také s technikou, která je potřeba k zachycení krásy těchto objektů. Povídal nám rovněž o různých zajímavostech ze svých velkých cest za temným nebem, na Kanárské ostrovy a do Jihoafrické republiky. Zde měl například možnost navštívit i obří dalekohled SALT, disponující největším zrcadlem na jižní polokouli. Nejčastěji ale „loví“ poklady z hlubin vesmíru na své oblíbené Českomoravské vysočině. V roce 2014 získal Evžen Brunner své první ocenění v soutěži Česká astrofotografie měsíce a v roce 2020 mu Česká astronomická společnost udělila prestižní ocenění pro nejlepšího astrofotografa roku – Cenu Jindřicha Zemana. Někdo maluje své obrazy pomocí štětce a palety s barvami, Evžen Brunner k tomu využívá chlazenou astronomickou kameru připojenou k objektivu s větším zorným polem, počítačové programy a své obrazy nechává vykreslit fotony přicházejícími z dalekých hlubin vesmíru.

Rádi bychom tímto Evženovi Brunnerovi poděkovali za krásnou přednášku i za vyrobení a zapůjčení výstavních panelů. Astronomové jsou skupina vesměs velice vstřícných a laskavých lidí, v blízkosti kterých je dobré a příjemné pobýt. Evžen Brunner, který je navíc zdatným a nadšeným Ebicyklistou, mezi takové lidi patří a my si jeho přízně velice vážíme.

 

Astronomicko-cestovatelská přednáška Evžena Brunnera byla pro návštěvníky pohlazením po duši.

 

Prezentace byla doslova festivalem překrásných pohledů do nebe. Za tento obraz s názvem „Od Kalifornie k Plejádám“ získal Evžen Brunner v roce 2020 cenu Jindřicha Zemana.

 

Po přednášce následovala individuální debata,

 

Evžen Brunner u jednoho ze svých výstavních panelů na hvězdárně ve Ždánicích.

 

Evžen Brunner má nejraději fotografování objektů hlubokého vesmíru, především úhlově poměrně rozsáhlých temných mlhovin. Proto musí volit kromě kratšího ohniska objektivu i skládání výsledného obrazu z více polí. Výstavní panely s poklady z hlubin vesmíru je možné si prohlédnout na začátku všech pořadů a pozorování ve foyer hvězdárny. Krátké video s dalšími obrazy Evžena Brunnera, které bylo součástí jeho přednášky, si můžete prohlédnout na adrese: https://youtu.be/RQ3BemFHfrY. Doporučujeme nastavit vysoké rozlišení 1080p (HD) - (v pravém dolním rohu jsou ikonky; jedna z nich vypadá trochu jako ozubené kolečko).


« zpět