Po nebi letí jasná kometa

/ 23.01.2023 /

Začátek roku 2023 je ve znamení jedné pěkné komety. Je těsně pod hranicí viditelnosti očima a zdobí severní část oblohy. V triedru si lze všimnout relativně nápadné mlhavé skvrnky. Astronomický dalekohled již potom nikoho nenechá na pochybách, že se jedná o kometu, protože určitě nepřehlédnete její relativně krátký mlhavý ohon. Astrofotografie potom navíc odhalí iontovou složku komy a tenký iontový ohon.

Komety bývají pojmenovány podle svých objevitelů, ale již jen málokdy se dnes stává, aby novou kometu objevil živý člověk. Tato kometa C/2022 E3 (ZTF) byla objevena na jaře loňského roku pomocí robotické přehlídky oblohy ZTF (Zwicky Transient Facility) na observatoři Mt. Palomar v Kalifornii. Odtud tedy její podivný název. Kometa se sice ke Slunci vrací, ale za velmi dlouhou dobu. Naposledy navštívila vnitřní část Sluneční soustavy v době, kdy na Zemi žili neandrtálci, před 47 500 lety. Při letošním návratu prolétla kometa nejblíže Slunci 12. ledna a nejvíce k Zemi se přiblíží 1. února. A právě na přelomu ledna a února proto nastávají ideální podmínky k jejímu pozorování, později již bude kometa slábnout a navíc začne její pozorování rušit čím dál jasnějším světlem dorůstající Měsíc.

Pokud byste chtěli kometu C/2022 E3 (ZTF) spatřit na vlastní oči, můžete navštívit naši ždánickou hvězdárnu buď mimořádně už ve středu 25. ledna v 18:00 hodin, nebo během pravidelného veřejného večerního pozorování v pátek 27.  ledna v 18:00 hodin. Podmínkou ke spatření komety je však samozřejmě dobré počasí, kometa se z večera nachází jen nevysoko nad obzorem. Jste srdečně zváni!

 

Přibližně takto můžete kometu spatřit v dalekohledu očima. Sice nerozeznáte žádné barvy, ale určitě si všimnete nápadné rozmazané komy a jejího protažení do kometárního ohonu.

 

Samostatný barevně vyrovnaný snímek ukáže barvy komety, které již nejsou vidět očima. Šedé odstíny komy a ohonu jsou kometární prach odrážející sluneční světlo, ale tyrkysová, která se nachází v hlavě komety, je ionizovaný materiál zářící podobně jako zářivka. Snímkování proběhlo na ždánické hvězdárně pomocí modifikovaného fotoaparátu Canon EOS 800D připojenému k ED apochomatickému refraktoru SKY-WATCHER 120/900 v noci z 19. na 20. ledna 2023.

 

Pokud se zpracuje dohromady asi dvacítka snímků doplněná darkframy, zobrazí se další podrobnosti komety. Vedle širokého prachového ohonu, který směřuje zhruba na jedenáctou hodinu, se objeví i dlouhý tenký iontový ohon komety, v tomto případě mířící přímo vzhůru. Hvězdy tvoří řetízky, protože během sběru dat se kometa mezi hvězdami pohybovala. Autorem této astrofotografie je spolupracovník naší hvězdárny Petr Hykš, snímky byly zpracovány pomocí programu DSS.


« zpět