/ 13.05.2026 /

Astronom P. Pavel Gábor, S.J., Ph.D. je členem Jezuitského rádu, který je po staletí nositelem vzdělanosti. Pracuje jako zástupce ředitele Vatikánské observatoře, která jednak přibližuje vědu církvi a rovněž církev vědě. Většinu svého času působí v Arizoně na observatoři na hoře Mt. Graham, kde se pomocí dalekohledu VATT věnuje především výzkumu exoplanet zemského typu v obyvatelných zónách u blízkých hvězd. V rámci letního putování na kolech od hvězdárny ke hvězdárně, zvaného Ebicykl, navštívil již také několikrát naši ždánickou hvězdárnu a mnozí návštěvníci naší hvězdárny si určitě rovněž vzpomenou na dvě jeho velice zajímavé přednášky. Byla to jednak úvaha o tom, zda jsme ve vesmíru sami a jaké jsou astronomické, filozofické a teologické aspekty této problematiky a dále jeho představení Vatikánské observatoře. Nechte se i vy pozvat na prohlídku této observatoře, unikátní jednak z historického hlediska, ale rovněž místa, kde se i dnes provádí moderní astrofyzikální výzkum.
Dokument Papežští astronomové z cyklu Cesty víry, který vyrobila Česká televize najdete na tomto odkazu:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/219562215500010/#shadowContent.
