Ohlédnutí za přednáškou prof. Zdeňka Mikuláška

/ 15.09.2019 /

Hvězdárna ve Ždánicích má bohatou historii. Její činnost však byla na dlouhou řadu let přerušena. Teprve v posledních několika měsících je zásluhou vedení města opět přístupná veřejnosti a dochází k postupné obnově její činnosti. Jednou z oblastí, na kterou se v současnosti navazuje, je pravidelné pořádání přednášek externích odborníků. Velice si vážíme toho, že pozvání na premiérovou přednášku na naší hvězdárně přijal prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc., nestor české astronomie a vynikající popularizátor této královny věd.  Ve své přednášce „HVĚZDY A MY“, která proběhla 29. Srpna 2019, nám přístupnou a velice poutavou formou poodhalil některá tajemství hvězdného nebe.

Hvězdná obloha je velmi krásná a přístupná pro každého, kdo zvedne svůj zrak a přemýšlí o ní. Je to doslova přírodní zázrak, že se nebe poseté hvězdami líbí prakticky úplně každému člověku. Profesor Zdeněk Mikulášek se zamyslel nad důvody, které nás k tomu vedou. Snad to souvisí s nejniternějšími pocity, které nám byly dány do vínku už při narození. Kosmos navíc znamená řád, soulad a pořádek a odtud je již jen krůček k úvahám o něčem, co nás velmi převyšuje, ale je velmi harmonické.  Velice zajímavou částí přednášky bylo též zamyšlení, jak vnímáme hvězdy všemi našimi smysly. Určitě jste se již na hvězdy někdy dívali, ale napadlo vás, jak by to asi dopadlo, kdybyste si je chtěli pohladit, poslechnout, očichat, nebo ochutnat? K tomu všemu nám může dopomoci náš šestý smysl – představivost. Dejte si však dobrý pozor. Hvězdy jsou tělesa, která je radno zkoumat pouze z uctivé vzdálenosti. Ke hvězdám se nečichá  a nedoporučuje se jich dotýkat, byť by byly na zem spadlé. Přestože jsou hvězdy od nás velmi daleko, jsme s nimi spjatí více, než si dokážeme představit. Když vesmír před téměř čtrnácti miliardami let vznikl, existoval pouze vodík a hélium. Hvězdy jsou v podstatě továrny na výrobu těžších prvků a tak každý atom našeho těla vznikl v minulosti v nitru hvězdy. Dokonce i samotný vodík, nejběžnější prvek ve vesmíru, kterého má každý z nás v sobě spoustu ve formě vody, zcela určitě také kdysi prošel hvězdnými atmosférami. Jsme doslova děti hvězd a povstali jsme, s celou naší Sluneční soustavou, před asi pěti miliardami let, z hvězdného prachu a popela.

Přednáška profesora Zdeňka Mikuláška byla neobyčejně zajímavá a také proložená řadou vtipných poznámek. Její obsah zdaleka přesahuje rozsah tohoto článku, nicméně dozvěděli jsme se v ní spoustu věcí nejen o hvězdách, ale také o nás samých. Krása hvězdné oblohy je veliký dar a poznávání přírody patří k největším dobrodružstvím, jaké můžeme na této planetě zažít.


« zpět