Noc ukousnutého Měsíce

/ 01.11.2023 /

28. říjen je v našem národě znám především jako den vzniku samostatného československého státu. Ovšem na tento den v roce 2023 vyšel také úplněk a Měsíc se dostal téměř přesně na spojnici Země – Slunce. A právě tehdy nastaly příznivé geometrické podmínky k tomu, aby se náš kosmický soused částečně vnořil do stínu naší planety. Měsíc se kolem 20:00 hodiny nejprve dotkl polostínu Země a na části měsíčního povrchu nastalo částečné zatmění Slunce. Tato fáze trvala asi hodinu a půl. Jak se Měsíc postupně nořil hlouběji do polostínu, světla ubývalo a Měsíc se jevil ve své jižní části jakoby „zakouřený“. Po půl desáté nastala fáze částečného zatmění a oblasti kolem jižního měsíčního pólu znatelně zeslábly. Právě zde se totiž rozhostil plný stín naší planety, na části Měsíce nastalo úplné sluneční zatmění a měsíční krajina potemněla. Zhruba ve čtvrt na jedenáct nastala maximální fáze zatmění a Měsíc vypadal, jako by ho někdo z jižní strany ukousl. Potom se začal Měsíc opět ze stínu postupně vynořovat a asi o půl jedné v noci celé kosmické divadlo skončilo. Tento úkaz přilákal na hvězdárnu více než padesátku návštěvníků, pro které byl nejprve připraven program v planetáriu o měsíčních zatměních a potom jsme se po skupinách vydali do kopule prohlédnout si ukousnutý Měsíc in natura. Přestože se nám Luna chvílemi cudně schovávala za oblaky, trpělivost nakonec slavila úspěch a všichni návštěvníci ukousnutý Měsíc spatřili.

 

Očima bylo sice patrné, že Měsíce z jižní strany kousek chybí, ale nejhezčí byl pohled do dalekohledu. K pozorování byl využit kromě našeho apochromátu i sluneční projekční dalekohled. Návštěvníci měli navíc k ruce i lovecké triedry a tak mohli pozorovat, jak se stín naší Země sune po měsíčním povrchu rychlostí asi jeden kilometr za sekundu.

 

Ukousnutý Měsíc se koupal v oblacích a jeho paprsky je obarvovaly do jemných měkkých barev, uvnitř modrá, vně červená. Tomuto jevu se říká měsíční koróna a vzniká ohybem světla na drobných kapičkách vody, které jsou obsaženy v oblacích. Vlevo dolů od Měsíce, u spodního okraje snímku, je patrný Jupiter, který se rovněž stal cílem našeho pozorování.

 

Asi nejkrásnější snímek zatmění Měsíce pořídil na naší hvězdárně náš kroužkař Kuba Krmíček. Stačilo přiblížit mobilní telefon k okuláru dalekohledu a zmáčknout. Tento snímek ukazuje maximální fázi zatmění, kdy se Měsíc vnořil o více než 12 procent do stínu Země. Zakřivení stínu Země ukazuje kulatost naší planety.

Celý program jsme na hvězdárně zakončili v planetáriu pohádkou na dobrou noc. A o čem mohla být jiném, než o Měsíci…


« zpět