Modří skřítci a šumohvízdní rudí bolidi

/ 01.04.2024 /

Na střeše hvězdárny ve Ždánicích pracují od konce srpna 2022 automatické televizní meteorické kamery, které provozuje SMPH. Tyto kamery, které hledí neúnavně každou noc vzhůru na oblohu, zaznamenávají vše, co se na nebi mihne. Kromě meteorů, ke kterým jsou kamery určeny, také blesky z bouří, přelety netopýrů, občas blikající letadlo, kosmíky apod. A čas od času se povede odlovit i něco opravdu neobyčejně zajímavého a nečekaného. Fotografie nejsou žádným způsobem upravované.

 

 

Vloni v noci z 12. na 13. srpna se našimi ždánickými kamerami podařilo zaznamenat dokonce tzv. „skřítky“, což jsou výboje ze vzdálené bouře mířící vzhůru do stratosféry. Všeobecně se má za to, že tyto výboje mají vždy červenou barvu, ale nám se povedlo zjistit, že tyto výboje byly jednou z našich kamer zaznamenány jako nápadně modré! Doposud se nám nikde nepodařilo dohledat jiný výskyt těchto výbojů v modré barvě a tak se domníváme, že jde zřejmě o extrémně vzácný úkaz, který snad ještě čeká na vědecké vysvětlení.

 

 

Další, neméně zajímavé záznamy, pořízené našimi kamerami byly dva bolidy, zaznamenané 9. a 10. ledna 2024. Záznam jednoho z těchto bolidů dokonce posloužil pro výpočet trajektorie průletu tohoto tělesa v atmosféře i jeho předchozí dráhy ve Sluneční soustavě. Obslužný program UFOCapture pořizuje vždy záznamy v několika různých formátech a na jednom dokonce oba bolidy vykazovaly nápadně rudou barvu! A to nejen ten, který byl zaznamenán kamerou mířící na východ, ale dokonce i druhou kamerou mířící západním směrem. Vypadá to, že rudé bolidy létají občas šumohvízdně po celé ždánické obloze a my se pak na zemi ve Ždánicích nestačíme divit…


« zpět