Hubbleův vesmírný dalekohled přistál na ždánické hvězdárně

/ 17.04.2022 /

Ve čtvrtek 7. dubna 2022 byl v přednáškovém sále ždánické hvězdárny, společně s výstavou podpisů kosmonautů „POZVALI NÁS VŠECHNY DO VESMÍRU“, představen veřejnosti velmi zajímavý exponát - model Hubbleova vesmírného dalekohledu v měřítku 1:5. Dalekohled ve skutečné velikosti by se do přednáškového sálu samozřejmě vůbec nevešel, ale i když se jedná o zmenšený model, působí opravdu impozantně.

Slavnostního představení modelu HST veřejnosti se osobně zúčastnili Ing. Ferdinand Szemla (uprostřed) spolu se svými spolupracovníky ze společnosti JéTéPádlo, kteří jsou staviteli tohoto modelu vesmírného dalekohledu a kteří zodpověděli všechny všetečné otázky návštěvníků. V minulosti organizovala společnost JéTéPádlo v Náměšti nad Oslavou pravidelně každý rok kosmonautický ples, pro který vyráběla různé modely raket a kosmických lodí a v posledních letech se koná vždy koncem září akce „Oživlý zámek“, které se účastní také spousta místních dobrovolníků a při které se můžete též ledacos přiučit a zažít spoustu legrace. „Oživlý zámek“ rozhodně stojí za návštěvu. Pro letošek je připravován například veliký model rakety SLS. Na naší ždánické hvězdárně jste si mimochodem mohli před časem prohlédnout model přistávacího lunárního modulu Apollo v měřítku 1:2,5 do kterého bylo možné dokonce i vstoupit a který byl rovněž z dílny společnosti JéTéPádlo. Většina modelů raket a kosmických lodí, které skupina vedená Ing. Ferdinandem Szemlou vyrobila, je ke shlédnutí ve vědecko-technickém centru Alternátor v Třebíči.

Model HST je velice pěkně propracovaný.


O měřítku, ve kterém je model zmenšen, svědčí figurka astronauta ve stejném měřítku.

Model Hubbleova vesmírného dalekohledu v měřítku 1:5 je doplněn malým Lego modelem raketoplánu Discovery, který se vznáší s Hubbleovým vesmírným dalekohledem v pootevřeném nákladovém prostoru. Model raketoplánu zapůjčil na hvězdárnu laskavě pan Lubomír Dejmek z Brna.

 

Jeden obrázek řekne víc než tisíc slov a jeden model řekne víc než tisíc obrázků. Návštěvníci mohou získat velice dobrou představu o tomto unikátním dalekohledu, který už přes 30 let pracuje na oběžné dráze a díky kterému astronomové učinili mnoho zásadních objevů o našem vesmíru.


« zpět