Dva překrásné lednové bolidy

/ 31.01.2024 /

V úterý 9. ledna před půl třetí ráno proťal ždánickou oblohu nad východním horizontem velmi jasný bolid. Světelná stopa tohoto tělesa byla zaznamenána i kamerami SMPH na dalších hvězdárnách a tak bylo možné využít záznam z naší pozorovací stanice rovněž pro výpočet prostorové dráhy tohoto tělesa v atmosféře i před tím ve Sluneční soustavě. Zajímavé podrobnosti o tomto bolidu si můžete přečíst v článku Jakuba Koukala na adrese: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/jasny-bolid-nad-moravsko-slovenskym-pomezim.html.

 

Jen o jeden den později, ve středu 10. ledna večer se nad západním obzorem objevil další bolid, tentokrát ještě navíc ozdobený výbuchem v závěrečné fázi letu. Jedná se zřejmě o nejkrásnější povětroň ulovený na ždánické hvězdárně. A nezapomeňte si něco moc hezkého přát!

 

Záznam letu obou bolidů si můžete prohlédnout na následujícím videu: https://youtu.be/CnkGOq3ykuM.

PS:

Na konci ledna byl na hvězdárně ve Ždánicích zaznamenán ještě třetí bolid, který přispěl k výpočtu prostorové trajektorie mateřského tělesa a podrobnosti můžete najít v článku "Lednové bolidové překvapení" na adrese: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/lednove-bolidove-prekvapeni.html.


« zpět