/ 13.10.2025 /

Ebicykl je společenství lidí, které spojuje záliba v ježdění na kole a současně láska k obloze nad našimi hlavami a k vesmíru. Z božího dopuštění polním hejtmanem této každoroční letní spanilé jízdy od hvězdárny ke hvězdárně je nestor naší české astronomie a skvělý popularizátor této královny věd RNDr. Jiří Grygar, CSc. Ebicyklisté navštěvují kromě hvězdáren a planetárií také různé přírodní, technické, historické a umělecké zajímavosti a pamětihodnosti v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku. Na všech hvězdárnách (etapových i "průjezdních") mají zájem o to, aby se seznámili s přístrojovým vybavením, odborným a popularizačním programem a aby si vyměnili zkušenosti se zaměstnanci a spolupracovníky příslušné instituce. A protože Ebicyklisté jsou národ družný, setkávají se ještě v zimě na akci Ski a Teleskopy a na podzim na tzv. Reji Ebicyklu. Zde se probírají zážitky z minulých ročníků spanilých jízd, řeší administrativní záležitosti a především se plánují věci budoucí. Součástí letošního setkání Ebicyklistů ve Ždánicích bylo v předvečer Reje i uspořádání přednášky pro veřejnost o novinkách v astronomii v uplynulém roce, jak je viděl a zaznamenal odborný pracovník hvězdárny ve Valašském Meziříčí a Ebicyklista Ladislav Šmlecer. I v roce 2025 bylo tedy pro nás ctí, již tradičně uvítat účastníky Ebicyklí jízdy na naší ždánické hvězdárně. Více informací o tomto unikátním sdružení můžete najít na internetové adrese: http://www.ebicykl.cz/.

Nejzdatnějším Ebicyklistou v celém pelotonu je zřejmě Miroslav „Myšák“ Navrátil, který mívá na kole dlouhodobě ze všech Ebicyklistů největší roční nájezdy kilometrů a nezřídka jej lze na Ebicyklu potkat mezi etapovými místy i v protisměru. I na Rej do Ždánic přijel jak jinak než na svém bujném oři.

Dva Jurové. Z leva prof. Jura Komrska, alias starší práče a dr. Jura Grygar, alias polní hejtman. Spolužáci ze školy, které spojuje nejen celoživotní láska k fyzice, hvězdám a přírodě, ale také Ebicykl. V příštím roce oslaví dohromady krásné kulaté stoosmdesáté narozeniny.

Ebicyklí valná hromada začala slavnostním pokřikem.

Vlídným slovem provázel vícehejtman pro fšecko Luděk Dlabola.

Jako první přednesl svoji zprávu polní hejtman spanilé jízdy Ebicyklu. Valná hromada proběhla v planetáriu a probíraly se na ní záležitosti vážné, méně vážné i zcela nevážné.

S návrhem etap Ebicyklu v roce 2026 nás seznámil bludný Holanďan, alias Mirek Janata. Ebicykl proběhne v termínu od 25. července do 2. srpna a zavede tentokrát účastníky na severní Moravu a do Slezska.

Na hvězdárnu samozřejmě patří i malý pes. Ráno můžete jeho hvězdy spatřit nad východním obzorem, takže je naprosto pochopitelné, že tento astropes k nám přijel ze Slovenska.

Skupinové foto zrejujivších se Ebicyklónů.