Nový univerzitní dalekohled AZ800 f/6.8 (ASA)

/ 17.12.2022 /

Jedním z velice důležitých milníků v rozvoji ždánické hvězdárny je podpis dohody o dlouhodobé spolupráci s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Součástí této spolupráce je vedle pořádání výuky, seminářů a praktik rovněž instalace univerzitního dalekohledu, který bude sloužit pro vzdělávání studentů a odborné aktivity univerzity. Jedná se o robotický teleskop od renomované rakouské firmy ASA (Astro Systeme Austria) na altazimutální vidlicové montáži o průměru zrcadla 800mm a světelností f/6,8, což z něj činí největší dalekohled na Moravě. Optický systém je typu Ritchey-Chrétien s překlopným terciálním zrcátkem, které vytváří dvě Nasmyth ohniska v klopné ose dalekohledu. Z jedné strany vidlice je dalekohled osazen kvalitní CCD kamerou a z druhé strany bude vybaven spektrografem. Jedná se o robotický dalekohled a tak jeho plné ovládání je možné provádět vzdáleně, prakticky z libovolného místa na Zeměkouli. S tím ovšem souvisí rovněž nutnost modernizace kopule, jejíž štěrbinu musí být možné dálkově otevírat a zavírat a která se musí sama natáčet do směru pozorování dalekohledu. Dalekohled se pak sám automaticky nastavuje, ostří, mění filtry, exponuje a odesílá naměřená data. Je rovněž vybaven meteostanicí s celooblohovou kamerou, takže v případě zhoršení počasí během observace se kopule automaticky zavře a otočí do základní polohy. Podobným systémem jsou v současnosti vybavovány prakticky všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě, takže pokud máte k dispozici počítač s připojením na internet a víte jak, můžete provádět on-line pozorování třeba na Evropské jižní observatoři, nebo na hvězdárně ve Ždánicích…

Důležitým dnem pro „ždánickou osmdesátku“ bylo úterý 13. prosince 2022, kdy byl tento dalekohled umístěn do východní kopule a kdy se dokonce podařilo získat i „první světlo“.

 

V předcházejícím období byl v pozorovatelně vybudován masivní pilíř podle požadavků dodavatele dalekohledu. Vše muselo být připravené tak, aby šlo dalekohled v den „D“ bez problémů osadit.

 

Den před instalací dalekohledu provedli pracovníci firmy ProjectSoft, která připravuje robotizaci kopule, poslední prašné práce, které již není vhodné provádět po instalaci dalekohledu do kopule.

 

Věnec kopule byl opatřen ozubeným kruhem a byla provedena příprava pro instalaci elektromotoru pro otáčení kopule.

 

Seznamte se prosím. Toto je AZ800 f/6.8 (ASA), dalekohled, který je výrobkem rakouského špičkového výrobce astronomické techniky, který dodává teleskopy například i pro Evropskou jižní observatoř.

 

V úterý 13. prosince 2022 přesně v poledne přijeli na ždánickou hvězdárnu dva rakouští technici a na valníku přivezli nový dalekohled MUNI. Měli jsme přitom obrovské štěstí na počasí. Před i po tomto dni bylo počasí velice nepříznivé, sněžilo a vytvářela se námraza. Ale v onen den bylo jasno, bezvětří a počasí naprosto perfektní, jako na objednávku.

 

Hodinu po poledni přijel autojeřáb, který dokázal uzvednout až tunu těžké součásti dalekohledu a přenést je do kopule.

 

Vznášející se osmdesátka.

 

Spodní část dalekohledu prošla štěrbinou do kopule jen tak tak. I když bylo všechno samozřejmě předem pečlivě proměřené, stejně jsme byli rádi, když byl dalekohled uvnitř. Větší dalekohled už by se do ždánické kopule nevešel.

 

Usazování základny s vidlicí a spodní částí dalekohledu na pilíř. Nyní musí jeřábník pracovat obzvláště opatrně a jemně, přeci jen se jedná o laboratorní přístroj.

 

Po usazení spodní části dalekohledu na pilíř přišel na řadu příhradový tubus dalekohledu se sekundárním zrcadlem.

 

Kompletace dalekohledu na pilíři.

 

I když dalekohled už stojí na místě, zbývá technikům ještě spousta práce s jeho zprovozněním.

 

Protože technici z firmy ASA byli šikovní a počasí vyšlo na jedničku, jen co se po setmění se na nebi objevily hvězdy, nastal čas historicky prvního pozorování.

 

„První světlo“ je vždycky pro každý astronomický dalekohled velikým svátkem a také okamžikem pravdy. Prvním detektorem osazeným na dalekohledu byla CCD kamera, takže bylo možné pořídit první snímky. Dalekohled byl postupně zamířen na Galaxii v Trojúhelníku M33, dále na Velkou mlhovinu v Orionu M42 a nakonec na Krabí mlhovinu M1 (na obrázku). Kresba dalekohledu je perfektní, takže až budou dokončeny všechny další související práce, můžeme se těšit na překrásné obrazy z hlubin vesmíru.

Krátké video z instalace dalekohledu si můžete prohlédnout na adrese: https://youtu.be/EuWi8v5jLyo.


« zpět